Rejestracja sklepów zoologicznych
Zgodnie z wytycznymi płynącymi z Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwierzęta wprowadzane do obrotu za pośrednictwem sklepów zoologicznych należy uznać za zwierzęta domowe, tj. zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza (art. 4 pkt. 17 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt). Z kolei nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt, zgodnie z art. 34a ww. ustawy sprawuje Inspekcja Weterynaryjna. W rozumieniu przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”), podmioty prowadzące zakłady, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe lub, w których pozyskiwany, produkowany, przechowywany jest materiał biologiczny, podlegają nadzorowi właściwego organu, tj. powiatowego lekarza weterynarii. Ww. podmioty, w tym sklepy zoologiczne, przekazują powiatowemu lekarzowi weterynarii informacje takie jak:
- powiadomienie powiatowego lekarza weterynarii o każdym zakładzie, za który odpowiadają;
- imię i nazwisko lub nazwę i adres podmiotu;
- położenie zakładu i opis jego obiektów;
- kategorie, gatunki, liczbę lub ilości utrzymywanych zwierząt lądowych lub materiału biologicznego, które podmioty te zamierzają odpowiednio utrzymywać lub przetrzymywać w zakładzie, oraz potencjał zakładu;
- rodzaj zakładu;
- inne kwestie dotyczące zakładu, które są istotne dla ustalenia stwarzanego przez niego ryzyka;
w celu umieszczenia zakładu w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii zgodnie z art. 101 ww. rozporządzenia.
PIW.432 - Wniosek o wpis do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu zakładu utrzymującego zwierzęta ::