Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu

Procedura dotycząca transportu zwierząt oraz na wypadek wystąpienia w czasie transportu nieprzewidzianych okoliczności

I. PRZEDMIOT PROCEDURY
Postępowanie przy zakupie i załadunku na środki transportu  zwierząt wraz z opisem czynności wykonywanych przez pracowników firmy: ………………………………………………………………………………………………………………….   oraz czynności związanych z przewożeniem tych zwierząt i wyładunkiem oraz na wypadek nieprzewidzianych podczas transportu okoliczności.

II. ZAKRES STOSOWANIA
Obowiązuje pracowników dokonujących zakupu i załadunku zwierząt oraz przewożących zwierzęta i uczestniczących w ich wyładunku.
 
III. ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Odpowiedzialni, wyznaczeni  pracownicy firmy:
 ………………………………………………………………………………………………………………… uczestniczący  w czynnościach przy zakupie i załadunku na środki transportu  zwierząt oraz przewożący zwierzęta i uczestniczący w ich wyładunku zobowiązani są do przestrzegania tej procedury oraz przynależnych dokumentów.

OPIS POSTĘPOWANIA PRZY ZAKUPIE I ZAŁADUNKU NA ŚRODKI TRANSPORTU  ZWIERZĄT ORAZ CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z PRZEWOŻENIEM TYCH ZWIERZĄT I WYŁADUNKIEM - WRAZ Z OPISEM CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH PRZEZ WYZNACZONYCH PRACOWNIKÓW.

  1. Transport zwierząt prowadzony jest przy użyciu następujących środków transportu:

    ……………………………………………………………………………………………………………….…
    (rodzaj np. samochód ciężarowy/naczepa; marka; model; nr rejestracji; powierzchnia załadunkowa/ilość pokładów)

    ……………………………………………………………………………………………………………….…
    (rodzaj np. samochód ciężarowy/naczepa; marka; model; nr rejestracji; powierzchnia załadunkowa/ilość pokładów)

    ……………………………………………………………………………………………………………….…
    (rodzaj np. samochód ciężarowy/naczepa; marka; model; nr rejestracji; powierzchnia załadunkowa/ilość pokładów)
  2. Kierowcy konwojenci prowadzący transport:

    ………………………………………………. nr licencji …………………………………………;

    ………………………………………………. nr licencji …………………………………………;

    ………………………………………………. nr licencji …………………………………………;
  3. Zakupione zwierzęta muszą posiadać stosowne dokumenty dopuszczające je do obrotu (np. paszport, łańcuch pokarmowy, świadectwo zdrowia dla zwierząt wprowadzanych na rynek jeśli wymagane).
  4. Zakupione zwierzęta muszą być zdolne do transportu oraz muszą być transportowane w warunkach gwarantujących im brak zranień lub niepotrzebnego cierpienia.
  5. Transportowane zwierzęta muszą być w pełni zdrowe i zdolne do transportu. Zwierzęta zranione lub wykazujące słabość fizjologiczną lub patologię są uznane za niezdolne do transportu, w szczególności jeśli:
    - nie są zdolne do samodzielnego poruszania się bez bólu lub poruszania się bez pomocy;
    - mają ranę otwarta lub wypadnięcie;
    - są to ciężarne samice będące w okresie przekraczającym 90% lub więcej przewidywanego okresu ciąży, lub są ro samice, które urodziły w poprzednim tygodniu;
    - są to nowonarodzone ssaki, u których rana po pępowinie nie zagoiła się jeszcze całkowicie;
    - są to świnie w wieku poniżej trzech tygodni, jagnięta w wieku poniżej tygodnia i cielęta w wieku poniżej 10 dni;
    - są to koty i psy w wieku poniżej ośmiu tygodni, chyba że towarzyszy im matka;
    - są to zwierzęta z porożem w scypule.
  6. Jeśli doszło do zranienia zwierzęcia  w czasie transportu, zostaje ono oddzielone  od innych i otrzymuje właściwa pierwszą pomoc, jak najszybciej jest to możliwe.
    W razie zaistnienia konieczności należy skontaktować się z ……………………………, numer telefonu: …………………………….w celu zorganizowania udzielenia zwierzęciu pomocy weterynaryjnej.
  7. Zwierzęta są  oznakowane zgodnie z przepisami, o których mowa we właściwych przepisach dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt.
  8. Następnie zwierzęta wpisane są do dokumentacji zakupu, gdzie wpisany jest właściciel – imię i nazwisko sprzedającego, dokładny adres i numer zakupionego zwierzęcia oraz numer stada.
  9. Po zakupie zwierząt przed załadunkiem ich, po stwierdzeniu przez urzędowego lekarza weterynarii lub zatwierdzonego lekarza weterynarii, że dany środek transportu drogowego nadaje się do załadunku i dalszego transportu zwierząt może nastąpić załadunek i dalszy transport do rzeźni.
  10. W przypadku awarii środka transportu drogowego przewożącego zwierzęta należy natychmiast skontaktować się z ……………………………………, numer telefonu: ……………………………. aby podstawiono nowy środek transportu, sprawny i dopuszczony do transportu zwierząt stosowną decyzją powiatowego lekarza weterynarii. W  sytuacji awaryjnej zastępczy środek transportu podstawi  firma: …………………………………………………………………....................................................................................
  11. Należy również powiadomić właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii, ponieważ przeładunek na inny środek transportu może nastąpić za jego zgodą i w jego obecności.
  12. Po podstawieniu nowego środka transportu należy znaleźć, jeśli to możliwe odosobnione miejsce do przeładunku zwierząt np. parking, polna droga itp. W celu dokonania przeładunku samochody należy ustawić tyłami naczep do siebie w takiej odległości, aby tylna klapa jednego z nich zachodziła na podłogę drugiego samochodu. Jeśli to niemożliwe to należy opuścić klapy na ziemię w taki sposób, aby kąt nachylenia był jak najmniejszy i nie przekraczał 20º. W celu uniknięcia spadania zwierząt klapy powinny być zaopatrzone w boczne bariery.
  13. W przypadku, gdy nowy środek transportu nie może być podstawiony w ciągu 2 godzin to należy znaleźć jak najbliżej miejsca awarii takie warunki lub obiekt gdzie zwierzęta zostałyby rozładowane i napojone oraz ewentualnie nakarmione.
  14. Natomiast w przypadku zdarzenia jakim jest wypadek samochodowy należy natychmiast powiadomić policję, właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii oraz właściciela transportu zwierząt i stosować się do ich poleceń.
  15. Po likwidacji zdarzenia o dalszym losie takiego transportu zwierząt decyduje powiatowy lekarz weterynarii w porozumieniu z właścicielem zwierząt i, lub przewoźnikiem.
  16. Po przyjeździe do miejsca docelowego należy rozładować zwierzęta przy pomocy rampy wyładowczej lub w przypadku środków transportu, których wysokość nie jest dostosowana do wysokości tej rampy przy pomocy klap samochodowych w sposób nie powodujący ich zranienia, zbędnego cierpienia i stresu w sposób i na zasadach opisanych wcześniej przy przeładunku w czasie awarii środka transportu punkt 9 tej procedury.
  17. Podczas rozładunku sprawdzić kondycję i stan zwierząt oraz sprawdzić czy nie są chore lub zranione, jeśli tak to należy podejmować odpowiednie kroki gwarantujące przestrzeganie przepisów dotyczących dobrostanu oraz zgodność z wymaganiami zdrowotnymi zwierząt a w wypadku konieczności wezwać lekarza weterynarii celem zastosowania odpowiedniego leczenia zwierząt chorych lub zranionych, a kiedy to konieczne, dokonania uboju takich zwierząt, ich zabicia lub też uśpienia.
  18. Po rozładowaniu środek transportu drogowego należy oczyścić i zdezynfekować w miejscu do tego wyznaczonym zgodnie z zasadą, że środek transportu drogowego powinien być czyszczony i dezynfekowany przed i po każdym jego użyciu środkami zarejestrowanymi w Rzeczypospolitej Polskiej.
  19. Fakt dezynfekcji należy udokumentować w „dokumencie dezynfekcji środka transportu do przewozu zwierząt”.
  20. Ściółkę z oczyszczonego środka transportu należy ułożyć na pryzmę w miejscu do tego wyznaczonym i z wierzchu zdezynfekować według zaleceń lekarza weterynarii.
  21. Procedura podlega przeglądowi raz do roku i w każdym przypadku, kiedy wymaga tego polepszenie stanu zabezpieczenia przeciwepizootycznego bazy lub dobrostanu zwierząt.

 

Metadane

Data publikacji : 07.03.2023
Data modyfikacji : 30.05.2023
Podmiot udostępniający informację:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Tomasz Żarnecki
Osoba udostępniająca informację:
Artur Trzęsała
Osoba modyfikująca informację:
Artur Trzęsała

Opcje strony

do góry