Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu

Aktualnie znajdujesz się na:

Uwaga! Zagrożenie Pryszczycą (FMD)

W związku z wykryciem FMD (Pryszczycy) na terytorium Słowacji Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu zwraca się z prośbą o ostrożność i rozwagę przy planowaniu kupna nowych sztuk zwierząt do swojego gospodarstwa.

Najważniejsze informacje związane z Pryszczycą.

Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy.

Drogi zakażenia

Wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę na około 4 dni przed wystąpieniem u niego objawów chorobowych. Zakażone i chore na pryszczycę zwierzęta wydalają wirus z wydychanym powietrzem, wydzielinami oraz wydalinami. Największa koncentracja wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pojawiających się pęcherzy. Przeżuwacze mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat.

Źródła zakażenia

  • zwierzęta chore,
  • ślina, mleko i jego przetwory, kał, mocz,
  • nasienie i zarodki,
  • pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi, środki transportu,
  • mięso i jego przetwory,
  • odpadki kuchenne.

Ochrona zwierząt przed chorobą

W celu ochrony stada przez wniknięciem wirusa pryszczycy należy pamiętać, żeby zwierzęta wprowadzane do niego pochodziły z wiadomego źródła i były zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny.

Metadane

Data publikacji : 25.03.2025
Podmiot udostępniający informację:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Joanna Wróbel-Żarnecka - Zespół ds. zdrowia i ochrony zwierząt
Osoba udostępniająca informację:
Artur Trzęsała

Opcje strony

do góry